Rejestracja
Dodaj ogłoszenie
Jak zrobić zacier i gotować bimber?

Wiele maili jakie ostatnio dostajemy dotyczą problemu z jak zrobić bimber? Jak zacząć? Pozornie prosta i nieskomplikowana czynność okazuje się w wielu przypadkach nie do pokonania. A wcale tak być nie musi ;-) Publikacje jakie możecie znaleźć w internecie często wyjaśniają wiele tajników bimbrownictwa jednak opisują temat dla bardziej doświadczonych. Postaram się zatem w sposób najprostszy z możiwych wyczrepać temat tak by osoby, które szukają informacji wiedzały jak krok po kroku poprawnie wykonć wszystie czynności.

Wielkimi krokami zbliża się lato i okazji do degustacji nie będzie brakowało. Lat to także świrze i tanie owoce więc mocny bimber będzie potrzebny do nalewek.

A więc do pracy!

Osoby, które mają doświadczenie wiedzą jak zrobić bimber mogą potraktować mój artykuł jako formę przypomnienia sobie początków gorzelniczej przygody. Na początek naczynia: najlepiej balon 50l po winie mogą też być beczki z tworzywa sztucznego lub baniaki.

Dbałość o szczegóły i czystość jest podstawą dobrej jakości produktu finalnego. Zatem wszystkie naczynia powinny idealnie czyste, balony lejki, wężyki itp. wypłukać gorącą wodą lub przepłukać spirytusem ;-)

Przepis na idealny zacier

Na początek do przeprowadzenia fermentacji proponuję użycie zwykłych drożdży piekarniczych. Ilość potrzebnych składników na zacier jest powszechnie znana i problemów z zapamiętaniem proporcji być nie powinno.

Podstawowy przepis na bimber 1410 czyli: 1 kg cukru, 4l wody, 10 drożdży.

Na balon 50 litrowy będziemy potrzebować:

  • 40l wody
  • 10kg cukru
  • 1000g drożdży

Po wymieszaniu składników balon umieszczamy w ciepłym miejscu (temp. 19-25 stopni). Fermentacja burzliwa trwa około 7-10 dni. Po tym czasie należny zlać zacier nad osadu i porcjami przelewać do aparatury.

Najprostsza aparatur do pędzenia bimbru:

Często spotykam się ze sprzętem, który powstał w wyniku własnej twórczości... Można już kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze proste aparatury do bimbru dla początkujących amatorów mocniejszego trunku. Dla osób, które swoją przygodę dopiero zaczynają dobrym zestawem będzie kolba z deflegmatorem i chłodnicą.

szklana aparatura do bimbru

Szklanej aparatury w żadnym razie nie należny ogrzewać płomieniem. Najlepiej użyć kuchenki elektrycznej.

Jak gotować bimber?

Uzupełniamy kolbę do 3/4 objętości o ogrzewamy do wrzenia. Regulujemy strumień zimnej wody tak by cała aparatura (oprócz kolby) była zimna. Obserwujemy jak do naczynia zaczyna powoli zlatywać alkohol. Destylacją prowadzimy do momentu kiedy moc skroplonego alkoholu spadnie do około 10 -12 procent.

Kilka przydatnych linków z informacjami które pomogą Państwu zgłębić temat.

Najpopularniejsze nalewki jakie można przygotować z bimbru:

nalewka z pigwy:
http://www.netmak.pl/nalewka-z-pigwy-przepis.html
http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-tradycyjne-polskie-nalewki-z-pigwy-cytryny-rozy,nId,1038500
wiśniówka:
http://www.fac.com.pl/nalewka-z-wisni-wisniowka.html
http://www.kuron.com.pl/przepisy/art1370.html

Reklama
Zareklamuj się